PL | EN
Dzielnica IV Prądnik Biały
Środa | 20-01-2021
Aktualności
2020.09.09. 20:29
Miód i pszczelarze na Prądniku Białym

Zarząd i Rada Dzielnicy IV Prądnik Biały wspiera działające na naszym terenie Koło Pszczelarzy Krowodrza-Prądnik im. Ks. Jana Dzierżonia. Przykładem zacieśnienia współpracy jest fakt, iż od kilku lat Święto Miodu odbywa się razem z Dniem Seniora. Niestety w bieżącym roku sytuacja epidemiczna spowodowana pandemią koronawirusa pokrzyżowała organizatorom plany. W trosce o bezpieczeństwo najbardziej zagrożonej grupy jaką są seniorzy podjęto decyzję o nieorganizowaniu tej imprezy.

Koło Pszczelarzy działa od 2002 roku i Koło zrzesza nie tylko pszczelarzy z Dzielnicy IV Prądnik-Biały, ale również z sąsiednich dzielnic oraz podkrakowskich gmin. Od ponad dziesięciu lat miejscem comiesięcznych spotkań członków koła są gościnne progi Dworku Białoprądnickiego. Co roku pod koniec lata organizowany tam jest Krowoderski Dzień Miodu. Od kilku lat, w wyniku zacieśnienia współpracy pomiędzy Kołem Pszczelarzy i Centrum Kultury, Święto Miodu odbywa się razem z Dniem Seniora. Takie połączenie okazało się strzałem w dziesiątkę. Wrześniowe wydarzenie przyciąga coraz więcej mieszkańców, tym bardziej, że dzięki wielu niespodziankom skierowanym do dzieci Dzień Seniora staje się coraz bardziej Dniem Rodziny.

Święto Miodu 2019Przypomnijmy sobie zatem, jak to było rok temu jeszcze w innej rzeczywistości.  W słoneczną niedzielę 15 września 2019 r. w samo południe część oficjalną imprezy rozpoczęła tradycyjnie msza św. celebrowana przez kapelana Koła Pszczelarzy ks. Wiesława z udziałem pocztów sztandarowych z zaprzyjaźnionych kół. Po mszy wszystkich przybyłych przywitał Prezes Koła Tadeusz Sapała, po czym nowi członkowie, przyjęci do koła w ostatnim roku, zostali pasowani na pszczelarzy. Późniejszym atrakcjom nie było końca. Na dzieci czekały m.in. warsztaty budowy domków dla dzikich pszczół, malowanie uli, konkurs na strój pszczoły ze słodkimi nagrodami prosto z pasieki dla uczestników,  a także bojowy wóz strażacki, gdzie strażacy zapoznawali dzieci z zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Ochrona pszczół i innych owadów zapylających stanowi coraz poważniejsze wyzwanie w obecnym chemizowanym świecie. Organizatorzy zadbali więc również o wymiar edukacyjny spotkania. Oprócz tablic przedstawiających rolę pszczoły miodnej w środowisku, dorosłych mógł zainteresować prezentowany w sali kominkowej Dworku przez członkinię koła pszczelarzy Violetę Prokopiak wykład „Pszczoła – niezbędne ogniwo biosystemu”.

Na stoiskach przed Dworkiem zrzeszeni w kole pszczelarze promowali lokalne produkty prosto ze swoich pasiek. Pszczelarze chętnie informowali  o właściwościach różnych gatunków miodów, a także pyłku pszczelego, czy pierzgi i pomagali w dokonaniu odpowiedniego wyboru. Również klienci chętnie nabywali produkty pszczele bezpośrednio od pszczelarzy mając gwarancję ich oryginalności i jakości.

Fascynację wśród wszystkich pokoleń budził ustawiony na jednym ze stoisk przeszklony ulik pokazowy, pozwalający podpatrywać życie pszczół. Szczęściarze mogli nawet dostrzec, oznakowaną specjalnym opalitkiem na korpusie, matkę pszczelą.

Niekwestionowanym hitem Święta Miodu był jak co roku połączony z degustacją pokaz pieczenia miodowych grzybków. Wokół stoiska zawsze gromadzi się liczna grupa łakomczuchów, a gorące jeszcze grzybki błyskawicznie znikają.

W  pięknych plenerach Dworku Białoprądnickiego czas szybko upływał w iście piknikowej atmosferze, a zwieńczenie święta stanowił występ artystów Opery Krakowskiej. To był naprawdę udany dzień.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku wrócimy wreszcie do normalności i już dziś zapraszamy na kolejne wrześniowe Święto Miodu 2021.

Iwona Poleszak-Kuzdro
Koło Pszczelarzy Krowodrza-Prądnik

Święto Miodu 2019Święto Miodu 2019